ساخت کلید

مراحل ساخت کلید

از گذشته‌های خیلی دور از قفل‌ها برای بستن درها در برابر سارقان استفاده می‌شده است. آثار به‌جامانده از روزگاران دور دارای چندین اشاره به قفل است و اولین شواهد باستان‌شناسی از قفل‌ها حدود ۴۰۰۰ سال قدمت دارد. این قفل‌ها همان قفل‌های مصری هستند که در اهرام مصر به تصویر کشیده شده‌اند. قفل مصری شامل یک محفظه چوبی سنگین بود که روی در نصب می‌شد.
کلید این قفل، یک تکه چوب مستقیم با میخ‌هایی بود که از انتهای آن بیرون‌زده بودند. وقتی کلید وارد می‌شد، به سمت بالا فشار داده می‌شد و میخ‌های روی آن، پین‌های قفل را بلند می‌کردند و در باز می‌شد. یونانیان نیز حدود ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح قفل‌های ساده‌ای می‌ساختند. این روند ساخت قفل و کلید از گذشته طی شد تا به امروز رسید. امروزه قفل‌های هوشمند نیز ساخته شده‌اند و قفل‌های ضد سرقتی وجود دارند که سارقان به‌راحتی نمی‌توانند آن‌ها را باز کنند. انواع مختلفی از کلیدها وجود دارند که هرکدام به شکل متفاوتی ساخته می‌شوند. ویژگی مهمی که قفل‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند، مقاومت آن‌ها در برابر سرقت است. هرچه قفل پیچیده‌تر باشد ساخت کلید آن نیز پیچیده‌تر است. کلید سازی سیار تهران کلید با داشتن کارشناسانی باتجربه در هر ساعت از شبانه روز می‌تواند مشکلات شما در زمینه قفل و کلید را حل کند. کافی است که با شماره ۰۹۱۹۴۲۲۱۷۸۹ تماس بگیرید تا کارشناسان ما به محل اعزام شوند.

کلیدها از چه موادی ساخته می‌شوند؟

ابتدا باید جنس کلیدها را بررسی کنیم؛ اکثر کلیدهای درب منزل و خودرو از فلز ساخته شده‌اند. اما چه فلزی برای ساخت کلیدها به کار می‌رود؟ کلیدهای خانه، از ترکیب نیکل و نقره یا برنج ساخته می‌شوند. درحالی‌که اکثر کلیدها به رنگ نقره‌ای یا قهوه‌ای هستند، اما می‌توان آن‌ها را در رنگ‌های مختلف آبکاری کرد. البته این آبکاری به‌مرورزمان فرسوده می‌شود چرا که فقط یک پوشش است. کلیدها را عمدتاً به‌صورت ماشینی. کلید قبل از برش به الگوی منحصربه‌فرد خود، کلید خام نامیده می‌شود. این کلید مانند یک تکه فلز است که قرار است روی آن فلزکاری انجام شود. شرکت‌های سازنده قفل و کلید، در این مرحله نام خود را نیز روی کلید حکاکی می‌کنند.

کلید چگونه ساخته می‌شود؟

اگر که به کلید سازان کلید خود را بدهید و بخواهید که از روی آن یک کلید دیگر بسازند، آن‌ها این کار را با استفاده از دستگاه برش انجام می‌دهند. با استفاده از این دستگاه، دقیقاً همانند کلیدی که روی آن قرار می‌گیرد، کلید دیگری برش داده می‌شود. لازم به ذکر است که برای ساخت کلید خود دیگر نیازی به مراجعه به کلید سازی ندارید. شهروندان تمامی مناطق تهران می‌توانند از خدمات کلید سازی سیار تهران کلید بهره ببرند که از جمله آن‌ها می‌توان به کلید سازی سیار شمال تهران اشاره کرد.

 

کلید چگونه ساخته می شود؟

زمانی که قفلی را در اختیار داشته باشید و بخواهید که کلید مخصوص به آن را بسازید وضعیت تفاوت خواهد داشت که البته این کار را نیز می‌توانید به کارشناسان تهران کلید بسپارید. ابتدا باید بدانید که سازوکار قفل و کلید چگونه است. کلید، از دو بخش تشکیل شده است: بخش اول آن بخشی است که وارد قفل می‌شود و بخش دوم آن همان بخشی است که شما در دست می‌گیرید. دندانه‌ها و شیارهای هر کلید، برای باز کردن یک قفل خاص طراحی می‌شوند و به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که دیگر قفل‌ها با آن‌ها باز نمی‌شود. هر قفل دارای یک سری پین است و دندانه‌های کلید، پین‌های قفل را به صورتی جابه‌جا می‌کنند که استوانه قفل بتواند داخل سیلندر بچرخد و قفل باز شود. زمانی که کلید داخل قفل نیست، پین‌ها مانع چرخیدن این استوانه می‌شوند؛ بنابراین، دندانه‌های کلید باید به صورتی ساخته شوند که بتوانند پین‌ها را جابه‌جا کنند و استوانه داخل سیلندر بچرخد.
برای ساخت کلید برای یک قفل، ابتدا باید قفل را جدا کنید. برای این کار اگر قفل روی در قرار دارد، ابتدا دستگیره آن را باز کنید و سپس مغزی را درآورید. در مرحله بعد، باید اندازه‌گیری‌های دقیق انجام دهید. در این مرحله شما باید باتوجه‌به مغزی، طول، عرض و پهنای کلید را یادداشت کنید. در مرحله بعد باید با استفاده از دستگاه برش، فلزی که در اختیار دارید را در ابعاد یادداشت شده برش دهید. البته می‌توانید از یک کلید خام در ابعاد موردنظر هم استفاده کنید. پس از انجام این مرحله، نوبت به برش اصلی روی کلید می‌رسد. این کار باید به‌گونه‌ای انجام شود که کلید وارد قفل شود. در مرحله بعد با واردکردن کلید به درون قفل، محل هر پین را علامت بزنید و به اندازه‌های دقیق آن، محل‌ها را برش بزنید. دقت داشته باشید که اندازه‌های پین‌ها را بسیار دقیق یادداشت کنید. پس از این مرحله می‌توانید پین‌های مغزی را داخل آن قرار دهید و کلید را امتحان کنید تا از کارکرد آن مطمئن شوید. برای اینکه با فرآیند ساخت کلید بیشتر آشنا شوید می توانید مقاله نحوه ساخت کلید برای باز کردن قفل منزل شما را مظالعه کنید.

ساخت کلید، فرایندی جذاب و مهم

ساخت کلید شاید به‌طور کلی پیچیدگی خاص نداشته باشد اما دقت بالایی می‌طلبد تا همه جزئیات رعایت شود. تهران کلید در حال حاضر تمامی نقاط تهران تحت پوشش خود قرار داده است. به‌عنوان‌مثال شهروندان بسیاری از محله‌های شمال تهران از جمله امام علی، نیروهوایی، افسریه و … می‌توانند از خدمات کلید سازی سیار شرق تهران بهره‌مند شوند. کلید سازی سیار تهران کلید به‌صورت شبانه روزی کار می‌کند و در ساعت از شبانه روز که با شماره ۰۹۱۹۴۲۲۱۷۸۹ تماس بگیرید همکاران ما به محل اعزام می‌شوند. هزینه خدمات تهران کلید بر اساس نرخ مصوب اتحادیه کلید سازان تهران و کاملاً منصفانه محاسبه می‌شود. خدمات ما در تهران کلید عبارت‌اند از: باز کردن انواع قفل درب، باز کردن انواع گاوصندوق، ساخت انواع سوئیچ، باز کردن درب اتومبیل، ساخت ریموت پارکینگ و ساخت انواع سوئیچ خودرو و موتورسیکلت.

 

منابع
How lock is made – making, how to make, used, parts, components, steps (madehow.com)

What Are Keys Made Of? | Out And About Locksmith Canberra (outandaboutlocksmiths.com.au)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری